LTC6655BHLS8-2.5#PBF
LTC6655BHLS8-2.5#PBF
  • Manufacturer: Analog Devices Inc.
  • CONEVO NO: LTC6655BHLS8-2.5#PBF
  • Package: 8-CLCC
Series -
Package Tray
Output Type Fixed
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.5V
Current - Output 5 mA
Tolerance ±0.025%
Temperature Coefficient 2ppm/°C
Noise - 0.1Hz to 10Hz 0.25ppmp-p
Noise - 10Hz to 10kHz -
Voltage - Input 3V ~ 13.2V
Current - Supply 7.5mA
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 8-CLCC
Supplier Device Package 8-CLCC (5x5)
Base Product Number LTC6655
HTSUS 8542.39.0001
Standard Package 576
Series Voltage Reference IC Fixed 2.5V V ±0.025% 5 mA 8-CLCC (5x5)