LTM8061EV-4.1#PBF
LTM8061EV-4.1#PBF
  • Manufacturer: Analog Devices Inc.
  • CONEVO NO: LTM8061EV-4.1#PBF
  • Package: 77-BLGA
  • Datasheet: PDF
Parameters
Mfr Analog Devices Inc.
Series µModule®
Package Tray
Product Status Active
Battery Chemistry Lithium Ion/Polymer
Number of Cells 1
Current - Charging Constant - Programmable
Programmable Features Current, Timer
Fault Protection -
Charge Current - Max 2A
Battery Pack Voltage 4.1V
Voltage - Supply (Max) 32V
Interface -
Operating Temperature 0°C ~ 125°C (TA)