DS1803E-100
DS1803E-100
  • Manufacturer: Analog Devices Inc./Maxim Integrated
  • CONEVO NO: DS1803E-100
  • Package: 14-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Mfr Analog Devices Inc./Maxim Integrated
Series -
Package Tube
Product Status Obsolete
Configuration Potentiometer
Number of Circuits 2
Number of Taps 256
Resistance (Ohms) 100k
Interface I²C
Memory Type Volatile
Voltage - Supply 2.7V ~ 5.5V
Features Selectable Address
Tolerance ±20%
Temperature Coefficient (Typ) 750ppm/°C
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package 14-TSSOP
Package / Case 14-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Resistance - Wiper (Ohms) (Typ) 400
Base Product Number DS1803
RoHS Status RoHS non-compliant
HTSUS 8542.39.0001
Standard Package 1
Digital Potentiometer 100k Ohm 2 Circuit 256 Taps I²C Interface 14-TSSOP