DS1809-100
DS1809-100
  • Manufacturer: Analog Devices Inc./Maxim Integrated
  • CONEVO NO: DS1809-100
  • Package: 8-DIP (0.300", 7.62mm)
Mfr Analog Devices Inc./Maxim Integrated
Series Dallastat™
Package Tube
Product Status Obsolete
Configuration Potentiometer
Number of Circuits 1
Number of Taps 64
Resistance (Ohms) 100k
Interface Pushbutton
Memory Type Non-Volatile
Voltage - Supply 5V
Features -
Tolerance ±20%
Temperature Coefficient (Typ) 750ppm/°C
Mounting Type Through Hole
Supplier Device Package 8-PDIP
Package / Case 8-DIP (0.300", 7.62mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Resistance - Wiper (Ohms) (Typ) 400 (Max)
Base Product Number DS1809
RoHS Status RoHS non-compliant
HTSUS 8542.39.0001
Standard Package 1
Digital Potentiometer 100k Ohm 1 Circuit 64 Taps Pushbutton Interface 8-PDIP