DS1844E-010+T&R
DS1844E-010+T&R
  • Manufacturer: Analog Devices Inc./Maxim Integrated
  • CONEVO NO: DS1844E-010+T&R
  • Package: 20-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
  • Datasheet: PDF
Parameters
Mfr Analog Devices Inc./Maxim Integrated
Series -
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete
Conevo-Key Programmable Not Verified
Taper Linear
Configuration Potentiometer
Number of Circuits 4
Number of Taps 64
Resistance (Ohms) 10k
Interface I²C, Serial
Memory Type Volatile
Voltage - Supply 2.7V ~ 5.5V
Features Selectable Address
Tolerance ±20%
Temperature Coefficient (Typ) 750ppm/°C
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package 20-TSSOP
Package / Case 20-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Resistance - Wiper (Ohms) (Typ) 250
Base Product Number DS1844
RoHS Status ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
REACH Status REACH Unaffected
ECCN EAR99
HTSUS 8542.39.0001
Standard Package 2,500
Digital Potentiometer 10k Ohm 4 Circuit 64 Taps I²C, Serial Interface 20-TSSOP