DS1844S-100+T&R
DS1844S-100+T&R
  • Manufacturer: Analog Devices Inc./Maxim Integrated
  • CONEVO NO: DS1844S-100+T&R
  • Package: 20-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Series -
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete
Conevo-Key Programmable Not Verified
Taper Linear
Configuration Potentiometer
Number of Circuits 4
Number of Taps 64
Resistance (Ohms) 100k
Interface I²C, Serial
Memory Type Volatile
Voltage - Supply 2.7V ~ 5.5V
Features Selectable Address
Tolerance ±20%
Temperature Coefficient (Typ) 750ppm/°C
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package 20-SOIC
Package / Case 20-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Resistance - Wiper (Ohms) (Typ) 250
Base Product Number DS1844
HTSUS 8542.39.0001
Standard Package 1,000
Digital Potentiometer 100k Ohm 4 Circuit 64 Taps I²C, Serial Interface 20-SOIC