DS1845B-010
DS1845B-010
  • Manufacturer: Analog Devices Inc./Maxim Integrated
  • CONEVO NO: DS1845B-010
  • Package: 16-LBGA, CSPBGA
  • Datasheet: PDF
Parameters
Product Status Obsolete
Conevo-Key Programmable Not Verified
Taper Linear
Configuration Potentiometer
Number of Circuits 2
Number of Taps 100, 256
Resistance (Ohms) 10k
Interface I²C
Memory Type Non-Volatile
Voltage - Supply 2.7V ~ 5.5V
Features Selectable Address
Tolerance ±20%
Temperature Coefficient (Typ) 750ppm/°C
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package 16-CSBGA (4x4)
Package / Case 16-LBGA, CSPBGA
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Resistance - Wiper (Ohms) (Typ) 500
Base Product Number DS1845
RoHS Status RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 3 (168 Hours)
HTSUS 8542.39.0001
Standard Package 1
Mfr Analog Devices Inc./Maxim Integrated
Series -
Package Tray
Digital Potentiometer 10k Ohm 2 Circuit 100, 256 Taps I²C Interface 16-CSBGA (4x4)