DS1845E-050+
DS1845E-050+
  • Manufacturer: Analog Devices Inc./Maxim Integrated
  • CONEVO NO: DS1845E-050+
  • Package: 14-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Series -
Package Tube
Product Status Active
Conevo-Key Programmable Not Verified
Taper Linear
Configuration Potentiometer
Number of Circuits 2
Number of Taps 100, 256
Resistance (Ohms) 50k
Interface I²C
Memory Type Non-Volatile
Voltage - Supply 2.7V ~ 5.5V
Features Selectable Address
Tolerance ±20%
Temperature Coefficient (Typ) 750ppm/°C
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package 14-TSSOP
Package / Case 14-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Resistance - Wiper (Ohms) (Typ) 500
Base Product Number DS1845
HTSUS 8542.39.0001
Standard Package 96
Digital Potentiometer 50k Ohm 2 Circuit 100, 256 Taps I²C Interface 14-TSSOP