DS1847B-010+
DS1847B-010+
  • Manufacturer: Analog Devices Inc./Maxim Integrated
  • CONEVO NO: DS1847B-010+
  • Package: 16-LBGA, CSPBGA
Series -
Package Tray
Product Status Active
Conevo-Key Programmable Not Verified
Taper Linear
Configuration Rheostat
Number of Circuits 2
Number of Taps 256
Resistance (Ohms) 10k
Interface I²C
Memory Type Non-Volatile
Voltage - Supply 3V ~ 5.5V
Features Selectable Address, Temperature Sensor
Tolerance ±20%
Temperature Coefficient (Typ) 850ppm/°C
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package 16-CSBGA (4x4)
Package / Case 16-LBGA, CSPBGA
Operating Temperature -40°C ~ 95°C
Resistance - Wiper (Ohms) (Typ) -
Base Product Number DS1847
RoHS Status ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 3 (168 Hours)
HTSUS 8542.39.0001
Standard Package 810
Digital Potentiometer 10k Ohm 2 Circuit 256 Taps I²C Interface 16-CSBGA (4x4)