DS1847E-010+T&R
DS1847E-010+T&R
  • Manufacturer: Analog Devices Inc./Maxim Integrated
  • CONEVO NO: DS1847E-010+T&R
  • Package: 14-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Series -
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Conevo-Key Programmable Not Verified
Taper Linear
Configuration Rheostat
Number of Circuits 2
Number of Taps 256
Resistance (Ohms) 10k
Interface I²C
Memory Type Non-Volatile
Voltage - Supply 3V ~ 5.5V
Features Selectable Address, Temperature Sensor
Tolerance ±20%
Temperature Coefficient (Typ) 850ppm/°C
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package 14-TSSOP
Package / Case 14-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Operating Temperature -40°C ~ 95°C
Resistance - Wiper (Ohms) (Typ) 65
Base Product Number DS1847
HTSUS 8542.39.0001
Standard Package 1,000
Digital Potentiometer 10k Ohm 2 Circuit 256 Taps I²C Interface 14-TSSOP