DS1855E-010
DS1855E-010
  • Manufacturer: Analog Devices Inc./Maxim Integrated
  • CONEVO NO: DS1855E-010
  • Package: 14-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
  • Datasheet: PDF
Parameters
Memory Type Non-Volatile
Voltage - Supply 2.7V ~ 5.5V
Features Selectable Address
Tolerance ±20%
Temperature Coefficient (Typ) 750ppm/°C
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package 14-TSSOP
Package / Case 14-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Resistance - Wiper (Ohms) (Typ) 400
Base Product Number DS1855
RoHS Status RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
REACH Status REACH Unaffected
ECCN EAR99
HTSUS 8542.39.0001
Standard Package 1
Mfr Analog Devices Inc./Maxim Integrated
Series -
Package Tube
Product Status Obsolete
Conevo-Key Programmable Not Verified
Taper Linear
Configuration Potentiometer
Number of Circuits 2
Number of Taps 100, 256
Resistance (Ohms) 10k
Interface I²C
Digital Potentiometer 10k Ohm 2 Circuit 100, 256 Taps I²C Interface 14-TSSOP