DS1859E-020+T&R
DS1859E-020+T&R
  • Manufacturer: Analog Devices Inc./Maxim Integrated
  • CONEVO NO: DS1859E-020+T&R
  • Package: 16-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Series -
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Conevo-Key Programmable Not Verified
Taper Linear
Configuration Rheostat
Number of Circuits 2
Number of Taps 256
Resistance (Ohms) 20k
Interface I²C
Memory Type Non-Volatile
Voltage - Supply 2.85V ~ 5.5V
Features Selectable Address, Temperature Sensor
Tolerance ±20%
Temperature Coefficient (Typ) 50ppm/°C
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package 16-TSSOP
Package / Case 16-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Operating Temperature -40°C ~ 95°C
Resistance - Wiper (Ohms) (Typ) -
Base Product Number DS1859
RoHS Status ROHS3 Compliant
HTSUS 8542.39.0001
Standard Package 1,000
Digital Potentiometer 20k Ohm 2 Circuit 256 Taps I²C Interface 16-TSSOP