DS1867S-50+
DS1867S-50+
  • Manufacturer: Analog Devices Inc./Maxim Integrated
  • CONEVO NO: DS1867S-50+
  • Package: 16-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Number of Taps 256
Resistance (Ohms) 50k
Interface Serial
Memory Type Non-Volatile
Voltage - Supply 5V
Features Cascade Pin
Tolerance ±20%
Temperature Coefficient (Typ) 750ppm/°C
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package 16-SOIC
Package / Case 16-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Resistance - Wiper (Ohms) (Typ) 400
Base Product Number DS1867
RoHS Status ROHS3 Compliant
HTSUS 8542.39.0001
Standard Package 45
Digital Potentiometer 50k Ohm 2 Circuit 256 Taps Serial Interface 16-SOIC