DS1868E-10+
DS1868E-10+
  • Manufacturer: Analog Devices Inc./Maxim Integrated
  • CONEVO NO: DS1868E-10+
  • Package: 20-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Number of Taps 256
Resistance (Ohms) 10k
Interface Serial
Memory Type Volatile
Voltage - Supply 2.7V ~ 3.3V, 5V
Features Cascade Pin
Tolerance ±20%
Temperature Coefficient (Typ) 750ppm/°C
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package 20-TSSOP
Package / Case 20-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Resistance - Wiper (Ohms) (Typ) 400
Base Product Number DS1868
RoHS Status ROHS3 Compliant
HTSUS 8542.39.0001
Standard Package 74
Digital Potentiometer 10k Ohm 2 Circuit 256 Taps Serial Interface 20-TSSOP