MAX4409EUD+T
MAX4409EUD+T
  • Manufacturer: Analog Devices Inc./Maxim Integrated
  • CONEVO NO: MAX4409EUD+T
  • Package: 14-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
  • Datasheet: PDF
Parameters
Mfr Analog Devices Inc./Maxim Integrated
Series DirectDrive®
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Type Class AB
Output Type 2-Channel (Stereo) with Stereo Headphones
Max Output Power x Channels @ Load 80mW x 2 @ 16Ohm
Voltage - Supply 1.8V ~ 3.6V
Features Depop, Short-Circuit and Thermal Protection, Shutdown
Mounting Type Surface Mount
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Supplier Device Package 14-TSSOP
Package / Case 14-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)