MAX6035BAUR25+
MAX6035BAUR25+
  • Manufacturer: Analog Devices Inc./Maxim Integrated
  • CONEVO NO: MAX6035BAUR25+
  • Package: TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
  • Datasheet: PDF
Parameters
Mfr Analog Devices Inc./Maxim Integrated
Series -
Package Bulk
Product Status Active
Reference Type Series
Output Type Fixed
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.5V
Current - Output 10 mA
Tolerance ±0.5%
Temperature Coefficient 75ppm/°C
Noise - 0.1Hz to 10Hz 21µVp-p
Noise - 10Hz to 10kHz 20µVrms
Voltage - Input 4.4V ~ 33V
Current - Supply 95µA
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Supplier Device Package SOT-23-3
Base Product Number MAX6035
ECCN EAR99
HTSUS 8542.39.0001
Standard Package 1
Series Voltage Reference IC Fixed 2.5V V ±0.5% 10 mA SOT-23-3