MAX6072BAUB25+
MAX6072BAUB25+
  • Manufacturer: Analog Devices Inc./Maxim Integrated
  • CONEVO NO: MAX6072BAUB25+
  • Package: 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Series -
Package Tube
Product Status Obsolete
Reference Type Series
Output Type Fixed
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.25V, 2.5V
Current - Output 10 mA
Tolerance ±0.08%
Temperature Coefficient 8ppm/°C
Noise - 0.1Hz to 10Hz 3.6µVp-p, 4.8µVp-p
Noise - 10Hz to 10kHz 5µVrms, 6µVrms
Voltage - Input 2.75V ~ 5.5V
Current - Supply 260µA, 320µA
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Supplier Device Package 10-uMAX/uSOP
Base Product Number MAX6072
RoHS Status ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
REACH Status REACH Unaffected
ECCN EAR99
HTSUS 8542.39.0001
Standard Package 50
Series Voltage Reference IC Fixed 1.25V, 2.5V V ±0.08% 10 mA 10-uMAX/uSOP