MAX6079ALA25+
MAX6079ALA25+
  • Manufacturer: Analog Devices Inc./Maxim Integrated
  • CONEVO NO: MAX6079ALA25+
  • Package: 8-CLCC
  • Datasheet: PDF
Parameters
Mfr Analog Devices Inc./Maxim Integrated
Series -
Package Tray
Product Status Active
Reference Type Series
Output Type Fixed
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.5V
Current - Output 10 mA
Tolerance ±0.04%
Temperature Coefficient 6ppm/°C
Noise - 0.1Hz to 10Hz 4.8µVp-p
Noise - 10Hz to 10kHz 6µVrms
Voltage - Input 2.8V ~ 5.5V
Current - Supply 330µA
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 8-CLCC
Supplier Device Package 8-LCC (3x3)
Base Product Number MAX6079
RoHS Status ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
REACH Status REACH Unaffected
ECCN EAR99
HTSUS 8542.39.0001
Other Names -4941-MAX6079ALA25+
Standard Package 420
Series Voltage Reference IC Fixed 2.5V V ±0.04% 10 mA 8-LCC (3x3)