MAX6126A36+T
MAX6126A36+T
  • Manufacturer: Analog Devices Inc./Maxim Integrated
  • CONEVO NO: MAX6126A36+T
  • Package: 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Series -
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete
Reference Type Series
Output Type Fixed
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.6V
Current - Output 10 mA
Tolerance ±0.06%
Temperature Coefficient 5ppm/°C
Noise - 0.1Hz to 10Hz 2.1µVp-p
Noise - 10Hz to 10kHz -
Voltage - Input 3.8V ~ 12.6V
Current - Supply 725µA
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Supplier Device Package 8-uMAX/uSOP
Base Product Number MAX6126
RoHS Status ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
ECCN OBSOLETE
HTSUS 0000.00.0000
Standard Package 1
Series Voltage Reference IC Fixed 3.6V V ±0.06% 10 mA 8-uMAX/uSOP