MAX6126BASA21
MAX6126BASA21
  • Manufacturer: Analog Devices Inc./Maxim Integrated
  • CONEVO NO: MAX6126BASA21
  • Package: 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
  • Datasheet: PDF
Parameters
Mfr Analog Devices Inc./Maxim Integrated
Series -
Package Bulk
Product Status Active
Reference Type Series
Output Type Fixed
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.048V
Current - Output 10 mA
Tolerance ±0.06%
Temperature Coefficient 10ppm/°C
Noise - 0.1Hz to 10Hz 1.3µVp-p
Noise - 10Hz to 10kHz -
Voltage - Input 2.7V ~ 12.6V
Current - Supply 725µA
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package 8-SOIC
Base Product Number MAX6126
RoHS Status RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
REACH Status REACH Affected
ECCN EAR99
HTSUS 8542.39.0001
Standard Package 1
Series Voltage Reference IC Fixed 2.048V V ±0.06% 10 mA 8-SOIC