MAX6143BASA25+
MAX6143BASA25+
  • Manufacturer: Analog Devices Inc./Maxim Integrated
  • CONEVO NO: MAX6143BASA25+
  • Package: 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Series -
Package Tube
Output Type Fixed
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.5V
Current - Output 30 mA
Tolerance ±0.1%
Temperature Coefficient 10ppm/°C
Noise - 0.1Hz to 10Hz 3.8µVp-p
Noise - 10Hz to 10kHz 6.8µVrms
Voltage - Input 4.5V ~ 40V
Current - Supply 600µA
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package 8-SOIC
Base Product Number MAX6143
RoHS Status ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
REACH Status REACH Unaffected
ECCN EAR99
HTSUS 8542.39.0001
Other Names -4941-MAX6143BASA25+
Standard Package 100
Series Voltage Reference IC Fixed 2.5V V ±0.1% 30 mA 8-SOIC