MAX7624CPE+
MAX7624CPE+
  • Manufacturer: Analog Devices Inc./Maxim Integrated
  • CONEVO NO: MAX7624CPE+
  • Package: 16-DIP (0.300", 7.62mm)
Series -
Package Tube
Product Status Obsolete
Conevo-Key Programmable Not Verified
Number of Bits 8
Number of D/A Converters 1
Settling Time 350µs
Output Type Current - Unbuffered
Differential Output Yes
Data Interface Parallel
Reference Type External
Voltage - Supply, Analog 10.8V ~ 15.75V
Voltage - Supply, Digital 10.8V ~ 15.75V
INL/DNL (LSB) ±0.5 (Max), ±1 (Max)
Architecture R-2R
Operating Temperature 0°C ~ 70°C
Package / Case 16-DIP (0.300", 7.62mm)