C0603C-3N60J1T2
  • Manufacturer: API Delevan Inc.
  • CONEVO NO: C0603C-3N60J1T2
  • Package: 0603 (1608 Metric)
Parameters
Series C0603
RoHS RoHS
Type Wirewound
Ratings -
Features -
Q @ Freq 22 @ 250MHz
Shielding Unshielded
Tolerance ±5%
Inductance 3.6 nH
Part Status Active
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 0603 (1608 Metric)
Material - Core Ceramic
Size / Dimension 0.071" L x 0.047" W (1.80mm x 1.20mm)
DC Resistance (DCR) 70mOhm Max
Current Rating (Amps) 1 A
Height - Seated (Max) 0.040" (1.02mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Supplier Device Package 0603 (1608 Metric)
Frequency - Self Resonant 6GHz
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 250 MHz
FIXED IND 3.6NH 1A 70 MOHM SMD