HF1008-082M
  • Manufacturer: API Delevan Inc.
  • CONEVO NO: HF1008-082M
  • Package: Nonstandard
Parameters
Series HF1008
RoHS RoHS
Type -
Ratings -
Features -
Q @ Freq 40 @ 50MHz
Shielding Unshielded
Tolerance ±20%
Inductance 8.2 nH
Part Status Active
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Nonstandard
Material - Core Non-Magnetic
Size / Dimension 0.105" L x 0.095" W (2.66mm x 2.41mm)
DC Resistance (DCR) 75mOhm Max
Current Rating (Amps) 1.275 A
Height - Seated (Max) 0.095" (2.41mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant 3GHz
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 50 MHz
FIXED IND 8.2NH 1.275A 75MOHM SM