P1812-123K
  • Manufacturer: API Delevan Inc.
  • CONEVO NO: P1812-123K
  • Package: 1812 (4532 Metric)
Parameters
Series P1812
RoHS RoHS
Type -
Ratings -
Features -
Q @ Freq -
Shielding Unshielded
Tolerance ±10%
Inductance 12 µH
Part Status Active
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 1812 (4532 Metric)
Material - Core Ferrite
Size / Dimension 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
DC Resistance (DCR) 670mOhm Max
Current Rating (Amps) 550 mA
Height - Seated (Max) 0.134" (3.40mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Supplier Device Package 1812
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) 752mA
Inductance Frequency - Test 1 kHz