5UWC20.030W
  • Manufacturer: Bivar Inc.
  • CONEVO NO: 5UWC20.030W
  • Package: Radial
RoHS RoHS
Color White, Warm
Features -
Lens Size 5mm, T-1 3/4
Lens Color Colorless
Lens Style Round with Domed Top
Part Status Obsolete
Height (Max) 8.50mm
Configuration Standard
Mounting Type Through Hole
Viewing Angle 30°
Current - Test 20mA
Package / Case Radial
Size / Dimension -
Lens Transparency Clear
Wavelength - Peak -
Millicandela Rating 20000mcd
Wavelength - Dominant 3100K
Supplier Device Package 5mm
Voltage - Forward (Vf) (Typ) 3.4V
LED WHITE CLEAR 5MM T/H