MPC3ACW12.0
  • Manufacturer: Bivar Inc.
  • CONEVO NO: MPC3ACW12.0
  • Package: Bag
Parameters
Series MPC3
RoHS RoHS
Type LED
Current 30mA
Ratings Vf (Typ), If (Max)
Voltage 2V
Features -
Lens Size 3mm, T-1
Lamp Color Amber
Lens Color Colorless
Lens Style Round with Domed Top
Part Status Obsolete
Viewing Angle 20°
Lens Transparency Clear
Termination Style Wire Leads - 12" (304.80mm)
Wavelength - Peak 605nm
Ingress Protection -
Panel Cutout Shape Round
Millicandela Rating 40mcd
Panel Cutout Dimensions 0.24" (6.10mm)
PNL MNT AMBER W/WIRE 12"