MPC3RTW12.0
  • Manufacturer: Bivar Inc.
  • CONEVO NO: MPC3RTW12.0
  • Package: Bag
Parameters
Series MPC3
RoHS RoHS
Type LED
Current 20mA
Ratings Vf (Typ), If (Max)
Voltage 2.1V
Features -
Lens Size 3mm, T-1
Lamp Color Red
Lens Color Red
Lens Style Round with Domed Top
Part Status Obsolete
Viewing Angle 20°
Lens Transparency Clear
Termination Style Wire Leads - 12" (304.80mm)
Wavelength - Peak 700nm
Ingress Protection -
Panel Cutout Shape Round
Millicandela Rating 2.5mcd
Panel Cutout Dimensions 0.24" (6.10mm)
LED PANEL INDICATOR RED 2.1V