PM3-KADW12.0
  • Manufacturer: Bivar Inc.
  • CONEVO NO: PM3-KADW12.0
  • Package: Bag
Parameters
Series PM3
RoHS RoHS
Type LED
Current 20mA
Ratings Vf (Typ), If (Max)
Voltage 2V
Features -
Lens Size 5.90mm Dia
Lamp Color Amber
Lens Color White
Lens Style Round with Flat Top
Part Status Obsolete
Viewing Angle 120°
Lens Transparency Diffused
Termination Style Wire Leads - 12" (304.80mm)
Wavelength - Peak 610nm
Ingress Protection -
Panel Cutout Shape Round
Millicandela Rating 100mcd
Panel Cutout Dimensions 0.19" (4.83mm)
PNL MNT AMBER 20MA W/WIRE: 12"