PM3ATW12.0
  • Manufacturer: Bivar Inc.
  • CONEVO NO: PM3ATW12.0
  • Package: Bag
Parameters
Series PM3
RoHS RoHS
Type LED
Current 30mA
Ratings Vf (Typ), If (Max)
Voltage 2V
Features -
Lens Size 3mm, T-1
Lamp Color Amber
Lens Color Amber
Lens Style Round with Domed Top
Part Status Obsolete
Viewing Angle 30°
Lens Transparency Clear
Termination Style Wire Leads - 12" (304.80mm)
Wavelength - Peak 605nm
Ingress Protection -
Panel Cutout Shape Round
Millicandela Rating 40mcd
Panel Cutout Dimensions 0.16" (4.06mm)
PNL MNT AMBER W/WIRE 12"