PM5-KHDW12.0
  • Manufacturer: Bivar Inc.
  • CONEVO NO: PM5-KHDW12.0
  • Package: Bag
Parameters
Series PM5
RoHS RoHS
Type LED
Current 20mA
Ratings Vf (Typ), If (Max)
Voltage 2V
Features -
Lens Size 9.70mm Dia
Lamp Color Red
Lens Color White
Lens Style Round with Flat Top
Part Status Obsolete
Viewing Angle 120°
Lens Transparency Diffused
Termination Style Wire Leads - 12" (304.80mm)
Wavelength - Peak 625nm
Ingress Protection -
Panel Cutout Shape Round
Millicandela Rating 25mcd
Panel Cutout Dimensions 0.39" (9.91mm)
LED PANEL INDICATOR RED 2V