PM5GD12VW6-CC
  • Manufacturer: Bivar Inc.
  • CONEVO NO: PM5GD12VW6-CC
  • Package: Bag
Parameters
Series PM5
RoHS RoHS
Type LED
Current 20mA
Ratings DC
Voltage 12V
Features -
Lens Size 5mm, T-1 3/4
Lamp Color Green
Lens Color Green
Lens Style Round with Domed Top
Part Status Obsolete
Viewing Angle 45°
Lens Transparency Diffused
Termination Style Wire Leads - 6" (152.40mm)
Wavelength - Peak 568nm
Ingress Protection -
Panel Cutout Shape Round
Millicandela Rating 25mcd
Panel Cutout Dimensions 0.25" (6.35mm)
PNL MNT 20MA GREEN W/WIRE 6"