PM5HC12VW6.0
  • Manufacturer: Bivar Inc.
  • CONEVO NO: PM5HC12VW6.0
  • Package: Bag
RoHS RoHS
Type LED
Current -
Ratings -
Voltage 12V
Features -
Lens Size 5mm, T-1 3/4
Lamp Color Red
Lens Color Colorless
Lens Style Round with Domed Top
Part Status Obsolete
Viewing Angle 35°
Lens Transparency Clear
Termination Style Wire Leads - 6" (152.40mm)
Wavelength - Peak 625nm
Ingress Protection -
Panel Cutout Shape Round
Millicandela Rating 50mcd
Panel Cutout Dimensions 0.25" (6.35mm)
LED PANEL INDICATOR RED 12V