3009Y-1-101
  • Manufacturer: Bourns Inc.
  • CONEVO NO: 3009Y-1-101
  • Package: Tube
Parameters
Series Trimpot® 3009 - Sealed
RoHS RoHS
Tolerance ±10%
Resistance 100 Ohms
Part Status Active
Mounting Type Through Hole
Power (Watts) 0.75W, 3/4W
Adjustment Type Side Adjustment
Number of Turns 15
Size / Dimension Rectangular- 0.354" x 0.190" Face x 0.750" L (8.98mm x 4.83mm x 19.05mm)
Termination Style PC Pins
Resistive Material Cermet
Temperature Coefficient ±100ppm/°C
TRIMMER 100OHM 0.75W PC PIN SIDE