3057P-1-201M
  • Manufacturer: Bourns Inc.
  • CONEVO NO: 3057P-1-201M
  • Package: Tube
Parameters
Series Trimpot® 3057 - Sealed
RoHS RoHS
Tolerance ±5%
Resistance 200 Ohms
Part Status Active
Mounting Type Panel Mount, Through Hole
Power (Watts) 1W
Adjustment Type Side Adjustment
Number of Turns 22
Size / Dimension Rectangular - 0.315" x 0.190" Face x 1.250" L (8.00mm x 4.83mm x 31.75mm)
Termination Style PC Pins
Resistive Material Wirewound
Temperature Coefficient ±50ppm/°C
TRIMMER 200 OHM 1W PC PIN SIDE