3059L-1-253
  • Manufacturer: Bourns Inc.
  • CONEVO NO: 3059L-1-253
  • Package: Bulk
Parameters
Series Trimpot® 3059 - Sealed
RoHS RoHS
Tolerance ±10%
Resistance 25 kOhms
Part Status Active
Mounting Type Chassis Mount
Power (Watts) 1W
Adjustment Type Side Adjustment
Number of Turns 22
Size / Dimension Rectangular - 0.315" x 0.190" Face x 1.250" L (8.00mm x 4.83mm x 31.75mm)
Termination Style Wire Leads
Resistive Material Cermet
Temperature Coefficient ±100ppm/°C
TRIMMER 25K OHM 1W WIRE LEADS