3082P-1-101
  • Manufacturer: Bourns Inc.
  • CONEVO NO: 3082P-1-101
  • Package: Tube
Parameters
Series Trimpot® 3082 - Sealed
RoHS RoHS
Tolerance ±10%
Resistance 100 Ohms
Part Status Active
Mounting Type Through Hole
Power (Watts) 0.3W
Adjustment Type Side Adjustment
Number of Turns 10
Size / Dimension Rectangular - 0.150" x 0.115" Face x 0.500" L (3.80mm x 2.92mm x 12.70mm)
Termination Style PC Pins
Resistive Material Cermet
Temperature Coefficient ±100ppm/°C
TRIMMER 100 OHM 0.3W PC PIN SIDE