3250L-1-101
  • Manufacturer: Bourns Inc.
  • CONEVO NO: 3250L-1-101
  • Package: Bulk
Parameters
Series Trimpot® 3250 - Sealed
RoHS RoHS
Tolerance ±5%
Resistance 100 Ohms
Part Status Active
Mounting Type Chassis Mount
Power (Watts) 1W
Adjustment Type Top Adjustment
Number of Turns 25
Size / Dimension Rectangular - 0.500" x 0.187" Face x 0.500" H (12.70mm x 4.75mm x 12.70mm)
Termination Style Wire Leads
Resistive Material Wirewound
Temperature Coefficient ±50ppm/°C
TRIMMER 100OHM 1W WIRE LEADS TOP