3250P-1-101
  • Manufacturer: Bourns Inc.
  • CONEVO NO: 3250P-1-101
  • Package: Tube
RoHS RoHS
Tolerance ±5%
Resistance 100 Ohms
Part Status Active
Mounting Type Chassis Mount
Power (Watts) 1W
Adjustment Type Side Adjustment
Number of Turns 25
Size / Dimension Rectangular - 0.500" x 0.220" Face x 0.220" H (12.70mm x 5.59mm x 5.59mm)
Termination Style PC Pins
Resistive Material Wirewound
Temperature Coefficient ±50ppm/°C
TRIMMER 100 OHM 1W PC PIN SIDE