3252L-1-101LF
  • Manufacturer: Bourns Inc.
  • CONEVO NO: 3252L-1-101LF
RoHS RoHS
Tolerance ±10%
Resistance 100 Ohms
Part Status Active
Mounting Type Chassis Mount
Power (Watts) 0.75W, 3/4W
Adjustment Type Top Adjustment
Number of Turns 25
Size / Dimension Rectangular - 0.500" x 0.187" Face x 0.500" H (12.70mm x 4.75mm x 12.70mm)
Termination Style Wire Leads
Resistive Material Cermet
Temperature Coefficient ±100ppm/°C
TRIMMER 100 OHM 0.75W WIRE LEADS