3252X-1-103LF
  • Manufacturer: Bourns Inc.
  • CONEVO NO: 3252X-1-103LF
RoHS RoHS
Tolerance ±10%
Resistance 10 kOhms
Part Status Active
Mounting Type Chassis Mount
Power (Watts) 0.75W, 3/4W
Adjustment Type Side Adjustment
Number of Turns 25
Size / Dimension Rectangular - 0.500" x 0.220" Face x 0.500" H (12.70mm x 5.59mm x 12.70mm)
Termination Style PC Pins
Resistive Material Cermet
Temperature Coefficient ±100ppm/°C
TRIMMER 10KOHM 0.75W PC PIN SIDE