3262W-1-201
  • Manufacturer: Bourns Inc.
  • CONEVO NO: 3262W-1-201
  • Package: Tube
Parameters
Series Trimpot® 3262 - Sealed
RoHS RoHS
Tolerance ±10%
Resistance 200 Ohms
Part Status Active
Mounting Type Through Hole
Power (Watts) 0.25W, 1/4W
Adjustment Type Top Adjustment
Number of Turns 12
Size / Dimension Rectangular - 0.250" x 0.170" Face x 0.250" H (6.35mm x 4.32mm x 6.35mm)
Termination Style PC Pins
Resistive Material Cermet
Temperature Coefficient ±100ppm/°C
TRIMMER 200 OHM 0.25W PC PIN TOP