3266P-1-101
  • Manufacturer: Bourns Inc.
  • CONEVO NO: 3266P-1-101
  • Package: Tube
Parameters
Series Trimpot® 3266 - Sealed
RoHS RoHS
Tolerance ±10%
Resistance 100 Ohms
Part Status Active
Mounting Type Through Hole
Power (Watts) 0.25W, 1/4W
Adjustment Type Side Adjustment
Number of Turns 12
Size / Dimension Rectangular - 0.250" x 0.174" Face x 0.174" H (6.35mm x 4.42mm x 4.42mm)
Termination Style PC Pins
Resistive Material Cermet
Temperature Coefficient ±100ppm/°C
TRIMMER 100OHM 0.25W PC PIN SIDE