3269W-ES2-202
  • Manufacturer: Bourns Inc.
  • CONEVO NO: 3269W-ES2-202
Number of Turns 12
Size / Dimension Rectangular - 0.250" x 0.170" Face x 0.293" H (6.35mm x 4.32mm x 7.44mm)
Termination Style Gull Wing
Resistive Material Cermet
Temperature Coefficient ±100ppm/°C
Series Trimpot® 3269 - Sealed
RoHS RoHS
Tolerance ±10%
Resistance 2 kOhms
Part Status Active
Mounting Type Surface Mount
Power (Watts) 0.25W, 1/4W
Adjustment Type Top Adjustment
TRIMMER 2K OHM 0.25W GW TOP ADJ