3290P-1-202
  • Manufacturer: Bourns Inc.
  • CONEVO NO: 3290P-1-202
  • Package: Tube
Parameters
Series Trimpot® 3290 - Sealed
RoHS RoHS
Tolerance ±5%
Resistance 2 kOhms
Part Status Active
Mounting Type Through Hole
Power (Watts) 1W
Adjustment Type Side Adjustment
Number of Turns 25
Size / Dimension Rectangular - 0.375" x 0.150" Face x 0.150" H (9.53mm x 3.81mm x 3.81mm)
Termination Style PC Pins
Resistive Material Wirewound
Temperature Coefficient ±50ppm/°C
TRIMMER 2K OHM 1W PC PIN SIDE