3290W-1-222
  • Manufacturer: Bourns Inc.
  • CONEVO NO: 3290W-1-222
  • Package: Tube
Parameters
Series Trimpot® 3290 - Sealed
RoHS RoHS
Tolerance ±5%
Resistance 2.2 kOhms
Part Status Active
Mounting Type Through Hole
Power (Watts) 1W
Adjustment Type Top Adjustment
Number of Turns 25
Size / Dimension Rectangular - 0.375" x 0.150" Face x 0.375" L (9.53mm x 3.81mm x 9.53mm)
Termination Style PC Pins
Resistive Material Wirewound
Temperature Coefficient ±50ppm/°C
TRIMMER 2.2K OHM 1W PC PIN TOP