3292L-1-200LF
  • Manufacturer: Bourns Inc.
  • CONEVO NO: 3292L-1-200LF
RoHS RoHS
Tolerance ±10%
Resistance 20 Ohms
Part Status Active
Mounting Type Chassis Mount
Power (Watts) 0.5W, 1/2W
Adjustment Type Top Adjustment
Number of Turns 25
Size / Dimension Rectangular - 0.375" x 0.150" Face x 0.375" H (9.53mm x 3.81mm x 9.53mm)
Termination Style Wire Leads
Resistive Material Cermet
Temperature Coefficient ±100ppm/°C
TRIMMER 20 OHM 0.5W WIRE LEADS