3292W-1-101
  • Manufacturer: Bourns Inc.
  • CONEVO NO: 3292W-1-101
  • Package: Tube
Parameters
Power (Watts) 0.5W, 1/2W
Adjustment Type Top Adjustment
Number of Turns 25
Size / Dimension Rectangular - 0.375" x 0.150" Face x 0.375" H (9.53mm x 3.81mm x 9.53mm)
Termination Style PC Pins
Resistive Material Cermet
Temperature Coefficient ±100ppm/°C
Series Trimpot® 3292 - Sealed
RoHS RoHS
Tolerance ±10%
Resistance 100 Ohms
Part Status Active
Mounting Type Through Hole
TRIMMER 100 OHM 0.5W PC PIN TOP