3303X-3-202E
  • Manufacturer: Bourns Inc.
  • CONEVO NO: 3303X-3-202E
  • Package: Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT)
Parameters
Series Trimpot® 3303 - Open Frame
RoHS RoHS
Tolerance ±25%
Resistance 2 kOhms
Part Status Obsolete
Mounting Type Surface Mount
Power (Watts) 0.15W
Adjustment Type Top Adjustment
Number of Turns 1
Size / Dimension Rectangular - 0.148" x 0.118" Face x 0.061" H (3.75mm x 3.00mm x 1.55mm)
Termination Style J Lead
Resistive Material Cermet
Temperature Coefficient ±250ppm/°C
TRIMMER 2K OHM 0.15W J LEAD TOP