3309P-1-202
  • Manufacturer: Bourns Inc.
  • CONEVO NO: 3309P-1-202
  • Package: Bulk
Parameters
Series Trimpot® 3309 - Open Frame
RoHS RoHS
Tolerance ±25%
Resistance 2 kOhms
Part Status Obsolete
Mounting Type Through Hole
Power (Watts) 0.5W, 1/2W
Adjustment Type Top Adjustment
Number of Turns 1
Size / Dimension Rectangular - 0.453" x 0.354" Face x 0.250" H (11.50mm x 9.00mm x 6.35mm)
Termination Style PC Pins
Resistive Material Cermet
Temperature Coefficient ±250ppm/°C
TRIMMER 2K OHM 0.5W PC PIN TOP